بازگشتبازگشت
لوگو سایت undefined
کاربرورود و عضویت

ساختار شماره شبا چگونه است؟

ساختار شماره شبا در هر یک از بانک های ایرانی و خارجی به یک صورت طراحی شده است، اما این اطلاعات موجود در شماره شبا هستند که باعث تفاوت آن ها از یکدیگر می شوند. شاید برای شما عجیب باشد که بدانید شماره شبا در خارج از کشور هم کاربرد دارد. بله درست است این شماره یک شناسه بین المللی و استاندارد است که برای تمام حساب های بانکی تعریف و تبیین شده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز از سال ۲۰۰۷ به بعد بر اساس استانداردهای جهانی شناسه منحصربه‌فردی برای تمام حساب های بانکی در ایران طراحی کرد. این امر باعث شد تا یک سیستم یکپارچه بین بانکی هم در کشور و هم در خارج از کشور به وجود بیاید.

اجزای تشکیل دهنده شماره شبا در ایران و خارج از کشور شامل ۲۶ کاراکتر می‌شوند و ابتدای این شناسه بانکی با دو حرف لاتین آغاز می شود. دو حرف لاتین شماره شبا بانک های ایرانی IR است. این دو حرف در هر کشوری نشان دهنده کد همان کشور و نام اختصاری آن کشور در مجامع بین‌المللی و وبسایت های اینترنتی هستند. پس از کسب این اطلاعات درباره ساختار شماره شبا بهتر است با اجزای شماره شبا بانک های ایرانی آشنا شویم.

اجزای تشکیل دهنده شماره شبا

شماره شبا از سمت چپ شامل بخش های مختلفی می شود که در بخش پیش به شناسه کشور یا دو حرف آغازین آن اشاره کردیم.

 • این دو حرف لاتین که در ابتدای شماره شبا قرار می گیرند به شناسه یک کشور یا CC معروف هستند.
 • بخش CD: رقم بعدی که پس از کد کشور قرار می گیرد، ارقام چک دیجیت یا کنترل درستی ساختار هستند.
 • بخش سوم BBAN: این بخش از شماره حساب بانکی پایه هر فرد تشکیل شده است که دارای سه جزء دیگر می شود.
 • اولین جز شامل شناسه بانک است که از سه رقم ابتدایی شماره حساب تشکیل شده و در بانک های مختلف این عدد با یکدیگر فرق دارد. به عنوان مثال کد بانک ملی 017 است. در تمام بانک ها این شماره با 0 شروع می شود، اما دو شماره بعدی آن ها متفاوت است.
 • جزء بعدی بخش حساب بانکی، یک رقمی دارد که نشان دهنده نوع حساب بانکی است. معمولاً برای حساب های سپرده عدد 0 انتخاب می‌شود و برای حساب های تسهیلات بانکی عدد 1 تعیین می شود.
 • جزء سوم از شماره شبا مربوط به شماره حساب بانکی است که 18 رقم است. البته برخی از حساب های بانکی کمتر از 18 رقم هستند. به خاطر همین برای اینکه شماره شبا به حد نصاب برسد به جای شماره ها صفر اضافه می شود.

دلیل استفاده از شماره شبا؟

دلیل اصلی ساخته شدن و استفاده از شماره شبا برای از بین بردن ناهماهنگی هنگام انتقال وجه بود. پیش از اینکه شماره شبا توسط بانک مرکزی طراحی شود و لزوم استفاده از آن به بانک ها اعلام شود، هر حسابی در بانک دارای شماره مربوط به خودش بود که هیچ همخوانی با شماره حساب های بانک های دیگر نداشت. به همین خاطر هنگامی که فردی می خواست به حساب شخص دیگری در بانک دیگر پول انتقال بدهد، دچار مشکلاتی می شد و محاسبات بین بانکی با اختلال مواجه می شدند.

با روی کار آمدن شماره شبا و استفاده از آن در بانک های مختلف این مشکل برطرف شد. حال که دانستیم دلیل ساخته شدن شماره شبا چیست و کاربرد این شماره تا چه اندازه در سال‌های اخیر محبوبیت پیدا کرده، از جمله کاربردهای شماره شبا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تمام شماره شباهای فعال برای انتقال حواله های ارزی بین بانکی قابل استفاده هستند.
 • هنگام دریافت سود سهام عدالت ارائه شماره شبا برای متقاضیان ضروری است.
 • دریافت سامانه POS یا همان دستگاه کارت خوان تنها در صورتی امکان‌پذیر است که شماره شبا داشته باشید.

نحوه دریافت شماره شبا؟

نحوه دریافت شماره شبا روش های گوناگونی دارد. از روش های حضوری گرفته که جزو فرایندهای زمان برف هستند و روش های اینترنتی که در کوتاهترین زمان ممکن شماره شبا را برای کاربران محاسبه می کنند. انتخاب اینکه از کدام یک از روش های دریافت شبا استفاده کنید به شما بستگی دارد.

آیا ترجیح می دهید وقت و انرژی خودتان را برای مراجعه حضوری به بانک ها و عابر بانک ها تلف کنید و یا ترجیح می دهید در هر مکان و هر ساعتی که بخواهید به صورت اینترنتی شماره شبا خود را در کمتر از یک دقیقه به دست بیاورید؟

نحوه عملکرد شماره شبا در خارج از کشور

شماره شبا در خارج از کشور برای انتقال وجه قابل استفاده است. این شماره بین المللی که بر اساس استانداردهای جهانی ساخته شده یکی از روش های مبادلات مالی بین المللی است. البته اگر تحریم‌های اقتصادی علیه بانک های ایران را نادیده بگیریم! می توان با استفاده از شماره شبا نقل و انتقال های بین بانکی در خارج از کشور را نیز انجام داد.

متأسفانه این شماره در حال حاضر به صورت بین المللی کمتر قابل استفاده است، اما همچنان این شماره در داخل ایران کاربرد های زیادی دارد. بیشتر مشتریان بانک های ایرانی برای انتقال وجه در مبالغ بالا از شماره شبا و با استفاده از سامانه ساتنا و پایا مبادلات خود را انجام می دهند.

پیدا کردن و تبدیل شماره شبا با شماره کارت و شماره حساب

پیدا کردن شماره شبا حساب خودتان یا شخص دیگری که قبلاً برایش پول واریز کرده اید کار بسیار ساده‌ای است. ما در سایت undefined این امکان را فراهم کرده‌ایم تا مشتریان بانک های مختلف در این سایت عضو شوند و در کمتر از یک دقیقه اطلاعات حسابی که نیاز دارند را به دست بیاورند. تفاوت شماره شبا و حساب این است که شماره شبا دارای تمام اطلاعات حساب است، اما جایگزین آن نمی شود.

افرادی که تمایل نداشته باشند در سایت undefined عضو شوند، نیز می‌توانند از خدمات این سایت استفاده کنند. کاربران هر چند بار که بخواهند می توانند وارد سایت شوند و شماره کارت، شماره حساب یا شماره شبا مورد نظر خود را استعلام بگیرند. روش شماره شبا گرفتن در سایت undefined بسیار ساده است.

پیدا کردن شماره حساب از روی شماره کارت

پیدا کردن شماره شبا از روی کارت یکی از خدماتی است که در سایت undefined انجام می شود. تصور کنید قبلاً شماره کارت فردی را گرفته اید و از روش کارت به کارت برای انتقال وجه استفاده کرده اید.

اما حالا قصد دارید مبلغ زیادی را از داخل شعب بانک به حساب شخص مورد نظر واریز کنید و شماره حساب او را نیاز دارید. دیگر لازم نیست که با آن فرد تماس بگیرید و مجدداً شماره حساب را دریافت کنید. می توانید به راحتی از طریق گوشی موبایل خودتان وارد سایت undefined شوید و مراحل زیر را انجام دهید.

گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که شماره حساب خودتان احتیاج دارید، اما به دفترچه حساب دسترسی ندارید. فرصت کافی هم برای مراجعه به شعب بانک یا دستگاه‌های خودپرداز ندارید، استفاده از خدمات سایت undefined در این مواقع بسیار کاربردی است و در کوتاه ترین زمان ممکن شما را به خواسته خودتان می رساند.

 • پس از وارد شدن به سایت undefined روی گزینه تبدیل کارت به حساب کلیک کنید.
 • حالا در پنجره ای که برای شما باز می شود، شماره ۱۶ رقمی کارت را وارد کنید.
 • در این قسمت اطلاعات دارنده حساب برای شما به نمایش در می آید. اگر مورد تائید بود، می توانید گزینه تبدیل کارت به حساب را انتخاب کنید.
 • شماره حساب فرد مورد نظر را استعلام بگیرید.

نرم افزار تبدیل شماره کارت به شماره حساب

امروزه سایت ها و نرم افزارهای تبدیل شماره کارت به شماره حساب یا برعکس کار مشتریان را آسان نموده است. همانطور که می دانید افراد کمی هستند که شماره حساب خود را حفظ باشند، اما معمولاً اکثر افراد شماره کارت بانکی خود را حفظ می کنند یا همیشه کارت خود را همراه دارند.

اگر بخواهند برای انتقال وجه یا ثبت نام در سامانه های مختلف شماره حساب را وارد کنند، می توانند از روش تبدیل شماره کارت به حساب استفاده نمایند.

این روش آنلاین که بسیار کاربردی هم است، در سریع ترین زمان ممکن شماره حساب را برای شما استعلام می‌گیرد.

توجه: این نرم افزار ها معمولاً هزینه بسیار کمی برای استعلام شماره حساب دریافت می‌کنند که در سایت undefined این مبلغ ۱۲۵۰ تومان است.

 • کافی است از طریق مرورگر تلفن همراه خود وارد سایت undefined شوید و از منوی این سایت تبدیل کارت به حساب را انتخاب کنید.
 • در قسمت پایین یک پنجره برای شما باز می‌شود و می‌توانید شماره کارت خود را وارد نمایید.
 • در نهایت گزینه محاسبه یا تبدیل حساب را فعال کنید تا شماره حساب برای شما محاسبه شود.

دریافت شماره شبا با شماره کارت

با استفاده از نرم افزارهای آنلاین می توانید شماره شبا را نیز به شماره کارت تبدیل کنید. در صورتی که از اطلاعات حساب تنها به شماره شبا دسترسی دارید و می خواهید از طریق آن شماره کارت را پیدا کنید، می توانید در سامانه های اینترنتی برای این کار عضو شوید. شماره شبا حساب خود را به شماره کارت تبدیل کنید.

دریافت شماره شبا با شماره حساب

تبدیل شماره شبا به شماره حساب نیز یکی دیگر از روش های دستیابی به اطلاعات حساب است. شماره شبا همه بانک ها دارای ۲۶ کاراکتر است، اما از طریق شماره شبا نمی توان فهمید که این شماره متعلق به چه بانکی است. به همین خاطر می توان با تبدیل آن به شماره حساب نام بانک مورد نظر را پیدا کرد. معمولاً از طریق نرم‌افزارهای آنلاین با هزینه بسیار پایین عملیات تبدیل شماره کارت به شبا یا سایر اطلاعات بانکی انجام می شود.

استعلام شماره حساب

استعلام شماره حساب یکی از خدمات ویژه ای است که توسط سایت undefined به مشتریان بانک های ایرانی ارائه می شود. شماره حساب یکی از اصلی‌ترین اطلاعات حساب بانکی است، اما متاسفانه اکثر ما به دلیل اینکه کاربرد خاصی برای ما ندارد از آن استفاده نمی کنیم و آن را به خاطر نمی سپاریم.

شماره حساب معمولاً زمانی به کار می‌آید که می‌خواهیم از بانکی به بانک دیگر پول انتقال دهیم. به همین خاطر باید شماره حساب، کد شعبه، نام بانک و نام شخص دارنده حساب را بدانیم. اگر بخواهیم به این منظور شماره حساب را پیدا کنیم، نیازی نیست که حتماً خود شماره حساب را در اختیار باشیم. از طریق تبدیل شماره کارت به حساب نیز می توانیم به آن دست پیدا کنیم. تنها کافیست وارد سایت undefined شویم و این کار را در کمتر از یک دقیقه انجام دهیم.

پیدا کردن و تبدیل شماره شبا با شماره کارت و شماره حساب یکی از خدمات ارائه شده در سایت undefined است. به منظور آشنایی با روش های دریافت شماره شبا، کاربرد و مزایای آن می توانید به سایت اصلی undefined مراجعه نمایید.

سؤالات متداول

آیا امکان تبدیل شماره کارت به شبا وجود دارد؟

بله توسط نرم افزار ها و سایت های معتبر اینترنتی می توانید شماره کارت را به شماره شبا تبدیل کنید.

هزینه استعلام شماره شبا چقدر است؟

در سایت undefined هزینه استعلام شماره شبا ۱۲۵۰ تومان است.

تفاوت شماره شبا و سیبا چیست؟ شماره شبا یک شناسه استاندارد است که برای هر حساب وجود دارد، اما سیبا یک شماره حساب در بانک ملی است.