بازگشتبازگشت
لوگو سایت undefined
کاربرورود و عضویت
بانک پست ایران

دریافت شماره شبا بانک پست ایران

با تبدیل شماره کارت به شبا، شما به صورت رایگان شماره حساب خود را نیز دریافت می کنید

دریافت شماره شبا بانک پست ایران

اختصار شماره شبا چندین سال است که در سیستم بانکی کشور رواج پیدا کرده و بسیاری از ما بدون این که درباره آن اطلاعات داشته باشیم از آن استفاده می کنیم و از مزایای آن بهره‌مند می‌شویم. به همین خاطر در ادامه این مطلب درباره اینکه شماره شبا چیست و ساختار آن به چه صورت تعریف و تبیین شده، صحبت می کنیم.

شماره شبا بانک پست ایران، مخفف شناسه حساب بانکی ایرانی است و معادل آن در زبان انگلیسی کدی است که برای هر حساب بانکی به صورت یگانه و منحصر به فرد طراحی شده است. شناسه شبا بر اساس استاندارد بین المللی ISO13616 طراحی شده است. این شناسه در سال ۲۰۰۷ برای اولین بار معرفی شد و از آن زمان تا کنون برای یکسان سازی همه شماره حساب های بانکی در سطح کشور و به صورت بین المللی مورد استفاده قرار گرفته است.

در هر شماره حساب بانکی و شماره شبا، تناظر یک به یک وجود دارد؛ اما هیچ دو شماره شبا یکسانی را شما نمی توانید در سیستم بانکی کشور پیدا کنید. در صورتی که بخواهید در بانک‌های خارجی از شناسه شبا بانک های ایران استفاده کنید با توجه به اینکه در ابتدای این کد، دو حرف انگلیسی IR وجود دارد که نشان دهنده کد کشور ایران است، در همه جا شناخته می‌شود و امکان استفاده از آن وجود دارد. البته محدودیت هایی برای استفاده از شماره شبا در خارج کشور وجود دارد که در ادامه به آن هم اشاره خواهیم کرد.

نحوه دریافت شماره شبا بانک پست ایران

دریافت شماره شبا پست بانک ایران در سایت undefined بسیار ساده و سریع انجام می شود. فرقی نمی کند که شما بخواهید از طریق شماره حساب پست بانک، این شناسه را به دست بیاورید یا قصد دریافت شماره شبا پست بانک از روی کارت را داشته باشید، undefined در کمتر از یک دقیقه این شماره را برای شما استعلام می گیرد. هزینه انجام هر تراکنش نیز در سایت ۲۴ بسیار مقرون به صرفه و اندک است.

کارایی شماره شبا بانک پست ایران

کاربردهای شماره شبا در بانک پست ایران و سایر بانک های دیگر بسیار اهمیت دارد. از آنجا که می توان با این شماره مبلغ بالایی حدود ۲۰۰ میلیون تومان را به حساب فرد دیگری واریز کرد، بهتر است با نحوه دریافت این شماره آشنا شوید و یا شماره شبا هر یک از حساب های بانکی خود را به صورت جداگانه در undefined محاسبه کنید. به این صورت هر زمان که به شناسه شبا احتیاج پیدا کنید، به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

اگرچه سایت در طول ۲۴ امکانی را فراهم آورده تا در هر مکانی که باشید فقط با در اختیار داشتن یک رایانه شخصی یا موبایل و خط اینترنتی می توانید به راحتی این شماره را بگیرید. پس نگران نباشید چرا که هم با عضویت در سایت undefined هم به صورت مقطعی هر بار که بخواهید می توانید وارد سایت شوید و از خدمات آن بهره مند شوید.

سامانه سهام عدالت برای واریز سود سهام به حساب مشتریان خود نیاز به شماره شبا دارد. پس شما هم اگر شماره شبا دارید و می خواهید هرچه سریع تر سود آن را دریافت کنید، بهتر است شناسه شبا حساب بانکی خود را استعلام بگیرید و در سامانه ثبت کنید. سامانه سهام عدالت تنها چند دقیقه به مشتریان فرصت می دهد تا این شماره را ثبت کنند. پس بهتر است از روش های سریع مانند تبدیل شماره کارت یا حساب به شبا در سایت undefined استفاده کنید.

چنانچه قصد راه اندازی فروشگاه یا یک کسب و کار خاصی را دارید، اگر برای پرداختی‌ها و دریافت حساب های خود نیاز به دستگاه پوز دارید، حتماً باید یک شماره شبا هم برای آن ارائه کنید.

 • از دیگر کاربردهای شماره شبا علاوه بر انتقال وجه به آن اشاره کردیم، می توان به ثبت شناسه شبا در سامانه سهام عدالت اشاره‌کرد.
 • کارایی دیگری که شماره شبا دارد و به درد افراد کاسب می خورد. لزوم ارائه این شماره برای دریافت درگاه اینترنتی یا دستگاه پوز است.

محدودیت های استفاده از شماره شبا در داخل و خارج کشور

همانطور که اشاره کردیم شناسه بین المللی شبا بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی شده، اما به صورت منحصر به فرد با سیستم بانکی ایران همخوانی پیدا کرده و برای هر حساب بانکی تعریف شده است. ولی همچنان می‌توان از این شناسه بین‌المللی برای واریز وجه در مجامع بین‌المللی و به کشورهای دیگر نیز استفاده کرد.

البته اگر بانکی که شما قصد انتقال وجه به حساب آن را دارید، در کشوری قرار داشته باشد که روابط حسنه با کشور ایران داشته باشد! همانطور که می دانید در سال‌های اخیر به خاطر مشکلات سیاسی و اقتصادی، بانک های ایران اکثراً جزو بانک های تحریم شده توسط آمریکا هستند. به همین خاطر استفاده از شناسه شبا این بانک‌ها برای انتقال وجه به حساب بانک های کشور های دیگر کمی مشکل ساز شده و دارای محدودیت است.

محدودیت انتقال وجه در داخل کشور نیز با شماره شبا قابل توجه نیست. چرا که مربوط به سقف انتقال وجه می شود؛ یعنی هیچ محدودیتی برای انتقال وجه از یک بانک ایران به بانک دیگر ایرانی ندارید و به راحتی می توانید این کار را انجام دهید؛ اما برای مبلغ انتقالی محدودیت های پیش روی مشتریان قرار دارد که آن هم بستگی به انتخاب سامانه انتقال وجه دارد.

چنانچه از سامانه انتقال وجه پایا استفاده کنید، به صورت اینترنتی ۶۰ میلیون تومان و با مراجعه به شعب بانک ۱۰۰ میلیون تومان را می توانید به حساب فرد دیگری واریز کنید؛ اما اگر از سامانه ساتنا استفاده کنید، به صورت اینترنتی ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان و با مراجعه به شعب بانک بدون محدودیت می توانید هر چقدر بخواهید به حساب دیگران واریز کنید. این هم جزو مزایای شناسه شبا است که دو سامانه مهم انتقال وجه کشور یعنی پایا و ساتنا بر پایه آن برنامه ریزی شده اند و هر دو سامانه تنها با شماره شبا کار می کنند.

تاریخچه بانک

پست بانک ایران که در سال ۱۳۷۵ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد، یکی از بانک های دولتی ایران است. این بانک در زمینه ارائه خدمات بانکداری و مالی در مناطق روستایی مشغول به فعالیت است. پست بانک ایران ۶۰۰۰ دفتر خدمات ارتباطی در مناطق روستایی دارد. همین امر باعث شده تا به عنوان گسترده ترین بانک کشور در مناطق دور دست شناخته شود.

فعالیت های پست بانک ایران بر اساس بانکداری خرد و با استفاده از بستر الکترونیک به صورت یکپارچه انجام می شود. یکی از خدماتی که در این بانک به مشتریان ارائه می شود، انجام مبادلات بین بانکی با استفاده از شماره شبا است.

شماره شبا چیست؟

کلمه شبا که مخفف شناسه حساب بانکی ایران است یک شماره ۲۶ کاراکتر ای است که برای استاندارد سازی مبادلات بین بانکی تعریف و تبیین شده است. در گذشته وجود سیستم های متفاوت در هر بانک برای شماره گذاری حساب ها مشکلاتی را برای انتقال وجه به صورت بین بانکی ایجاد می‌کرد.

به همین خاطر بانک مرکزی بر اساس استانداردهای بین المللی کد شناسایی برای حساب های بانکی تعریف کرد که برای هر حساب به صورت منحصر به فرد محاسبه می شود.

با استفاده از شماره شبا امکان انتقال وجه در چند دقیقه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وجود دارد. این شماره برای انجام مبادلات بین المللی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توجه: در حال حاضر به خاطر تحریم های اقتصادی بانک های ایرانی امکان استفاده از شماره شبا برای مبادلات بین المللی وجود ندارد.

مزایای استفاده از شماره شبا چیست؟

در گذشته برای انتقال وجه به صورت بین بانکی باید تمام اطلاعاتی که به آن ها اشاره کردیم را هنگام واریز وجه ثبت می کردید؛ اما در حال حاضر با استفاده از سامانه های ساتنا و پایا که بر پایه شبا فعال هستند، تنها با شماره ۲۶ رقمی شبا آن هم در عرض چند دقیقه می توانید مبلغ های بالایی را انتقال دهید.

چرا که هر یک از حساب های بانکی دارای شماره شبای خودشان هستند و اگر شما یا متصدیان بانک به اشتباه شماره شبا را وارد کنید، پیام خطا از طرف سیستم ارسال می شود و جلوی این کار را می گیرد؛ بنابراین یکی از روش های مطمئن و کم خطا برای انتقال وجه شماره شبا است.

روش کارت به کارت یکی از روش هایی است که با استفاده از آن می توان از بانکی به بانک دیگر پول واریز کرد؛ اما انتقال وجه با شماره کارت در یک روز بیشتر از ده میلیون تومان امکان پذیر نیست.

این کار را هم باید دو بار انجام دهید؛ یعنی در هر بار انتقال، می توانید ۵ میلیون تومان انتقال دهید.

 • با استفاده از شماره شبا هنگام انتقال وجه نیازی به نام صاحب حساب، کد شعبه، شماره حساب و ... ندارید.
 • وقتی از شماره شبا برای انتقال وجه استفاده می کنید هیچ گونه خطایی صورت نمی گیرد.
 • اما اگر از شماره شبا برای واریز انتقال وجه از بانکی به بانک دیگر استفاده کنید، می توانید از ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان را انتقال دهید.

دریافت شماره شبا پست بانک ایران

با در نظر گرفتن کاربردها و مزایای شماره شبا، حتماً به فکر این افتاده اید که شماره حساب و شماره شبا حساب خود را پیدا کنید تا بتوانید برای انتقال وجه از آن استفاده کنید.

روش های مختلفی برای دریافت و استعلام شماره شبا پست بانک وجود دارد.

در ادامه به نحوه دریافت شبا از سایت undefined اشاره می کنیم.

 • ساده ترین آن ها رفتن به شعب پست بانک ایران یا خودپرداز های این بانک است. درست است که این روش خیلی ساده است، اما بسیار زمان‌بر است. چون شما باید وقت زیادی را هدر بدهید تا به بانک برسید یا در صف های بانک منتظر باشید تا نوبت شما برسد و یک شماره را دریافت کنید.
 • اگر به دفترچه حساب و سایر مدارک خودتان دسترسی داشته باشید، احتمالاً شماره شبا در این مدارک درج شده است؛ اما در صورتی که به هر دلیلی به اطلاعات حساب خودتان دسترسی نداشتید می توانید به صورت اینترنتی از طریق سایت undefined شماره شبا را دریافت کنید.

تبدیل شماره کارت به شماره حساب پست بانک

اگر شماره کارت خود را حفظ باشید یا به کارت بانکی خودتان دسترسی داشته باشید به راحتی می توانید از شماره شانزده رقمی آن استفاده کنید و شماره شبا را به صورت اینترنتی استعلام بگیرید.

برای انجام این کار کافی است وارد سایت undefined شوید و مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

اگر شماره کارت را به هر دلیلی اشتباه وارد کنید، ممکن است شماره شبا اشتباهی را استعلام بگیرید.

در صورتی که به شماره حساب خودتان نیاز دارید و آن را نمی دانید، می توانید با استفاده از شماره کارت خودتان و از طریق سایت undefined به راحتی آن را دریافت کنید.

 • در سایت undefined چند گزینه وجود دارد که شما باید با توجه به مدرکی که دارید یکی از آن ها را انتخاب کنید. اکنون که قصد دارید شماره کارت را به شماره شبا تبدیل کنید. اول باید گزینه کارت به شبا را انتخاب کنید.
 • در مرحله دوم با دقت تمام شماره کارت بانکی خودتان را وارد کنید.
 • پس از وارد کردن شماره کارت مبلغ بسیار کمی برای هزینه استعلام پرداخت می کنید.
 • در نهایت با کلیک کردن روی گزینه دریافت شبا می توانید در کمتر از یک دقیقه شماره شبا پست بانک ایران را استعلام بگیرید.

دریافت شماره حساب پست بانک

در سایت undefined امکان تبدیل شماره حساب به شماره شبا پست بانک نیز وجود دارد که مراحل آن کاملاً شبیه به مراحل تبدیل کارت به شبا است.

این وبسایت یک خدمت دیگر نیز به مشتریان پست بانک ایران ارائه می دهد. آن هم تبدیل شماره کارت به شماره حساب پست بانک ایران است.

 • به این صورت که وارد سایت undefined می‌شوید.
 • روی گزینه تبدیل کارت به حساب کلیک می کنید.
 • شماره کارت خود را وارد می کنید.
 • هزینه سلام را پرداخت می کنید.
 • در مرحله آخر شماره حساب پست بانک ایران را پس از پرداخت هزینه استعلام دریافت می نمایید.

سوالات متداول :

آیا امکان دریافت شماره حساب پست بانک ایران در سایت undefined وجود دارد؟

بله شما می توانید در این سایت شماره کارت را به شماره حساب تبدیل کنید.

مزایای استفاده از شماره شبا چیست؟

انتقال وجه تا نهایت سقف ممکن، کاهش بروز خطا هنگام انتقال وجه، عدم نیاز به اطلاعات حساب