بازگشتبازگشت
لوگو سایت undefined
کاربرورود و عضویت
بانک ملی

دریافت شماره شبا بانک ملی

با تبدیل شماره کارت به شبا، شما به صورت رایگان شماره حساب خود را نیز دریافت می کنید

دریافت شماره شبا بانک ملی

شماره شبا یا شماره حساب بانکی بین المللی به اختصار IBAN نامیده می شود، به منظور شناسایی حساب های بانکی مورد استفاده قرار می گیرد. شماره شبا دارای فرمت استانداردی است که در کشورهای مختلف جهان متفاوت است. استفاده از شماره شبا از دی ماه سال ۱۳۸۵ توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و برای حواله های ارزی اجباری شده است. برای تسهیل مبادلات بانکی و استانداردسازی مبادلات بین المللی بانک های کشور از شماره شبا استفاده می شود. هر شماره حساب بانکی قابلیت تبدیل شدن به شماره شبا را دارد؛ بنابراین به راحتی می توان از طریق شماره حساب شماره شبا را بدست آورد.

نحوه دریافت شماره شبا بانک ملی

با توجه به اینکه بانک ملی ایران بیش از ۳۰۰۰ شعبه در سراسر نقاط ایران دارد، همچنین شعبات مختلفی در کشور های دیگر راه اندازی کرده، استفاده از شماره شبا برای نقل و انتقالات مالی توسط مشتریان این بانک در سال‌های اخیر گسترش پیدا کرده است. بسیاری از مشتریان بانک هستند که با نحوه دریافت شماره شبا بانک ملی ایران آشنایی ندارند و روش های دریافت شماره شبا را نمی دانند. در ادامه به آموزش گرفتن شماره شبا بانک ملی و روش های دریافت شماره شبا بانکی اشاره می کنیم.

کارایی شماره شبا بانک ملی

با به وجود آمدن شماره شبا هنگام نقل و انتقال های مالی دیگر نیازی به دانستن اطلاعات حساب نیست. به عنوان مثال نیازی نیست برای انتقال وجه به حساب شخص دیگری در یک بانک دیگر، کد شعبه را بدانید، نام بانک را بدانید و یا اطلاعات هویتی فرد را بدانید.

به این صورت شما می توانید به راحتی از طریق یک شماره منحصر به فرد وجه مورد نظر خودتان را واریز کنید. از شماره شبا برای انتقال وجه به صورت آنلاین و اینترنتی استفاده می شود. البته اگر بخواهید به صورت حضوری در بانک ها این کار را انجام دهید نیز می توانید از شماره شبا استفاده کنید.

حواله های مربوط به پایا و ساتنا با استفاده از کد شبا فعالیت می‌کنند و شما بدون اینکه هیچ اطلاعاتی از شخص مورد نظر را داشته باشید تنها با داشتن شماره شبا می توانید به حساب او پول واریز کنید.

شماره شبا از زمان افتتاح حساب تا بستن حساب بانکی تغییر نمی کند و تاریخ انقضا ندارد. به همین خاطر دارای امنیت بالایی است و حساب شما به هیچ وجه به خطر نمی افتد؛ بنابراین می توانید با خیالی آسوده از این شماره ۲۶ کاراکتری استفاده کنید.

محدودیت های استفاده از شماره شبا در داخل و خارج کشور

در داخل کشور به راحتی با استفاده از شماره شبا می توانید از بانکی به بانک دیگر پول واریز کنید و برای انتقال وجه محدودیت خاصی وجود ندارد.

افرادی که با استفاده از سامانه پایا واریز وجه را انجام می دهند می توانند تا سقف ۱۵ میلیون تومان پول واریز کنند.

برای انتقال وجه به صورت بین المللی با استفاده از شماره شبا محدودیت وجود دارد. چرا که به خاطر تحریم های بین المللی اکثر بانک های ایرانی تحریم هستند و امکان انتقال وجه از طریق شماره شبا در این بانک ها وجود ندارد؛ بنابراین هموطنان عزیز می توانند از روش های دیگر برای انتقال وجه استفاده کنند.

با استفاده از سیستم ساتنا نیز امکان انتقال وجه تا سقف ۵۰ میلیون تومان وجود دارد.

  • در صورتی که صاحبان حساب های بانکی از طریق شعب بانک برای واریز وجه اقدام کنند، می توانند حداکثر تا ۱۰۰ میلیون تومان را با استفاده از حواله پایا انتقال دهند.
  • با اینترنت بانک نیز امکان انتقال وجه تا مبلغ ۶۰ میلیون تومان وجود دارد که هر بار فرد می تواند ۱۵ میلیون تومان را انتقال دهد.
  • اگر قصد داشته باشند از موبایل بانک برای انتقال وجه استفاده کنند، حداکثر مبلغ ۱۵ میلیون تومان قابل انتقال است.
  • افرادی که قصد داشته باشند از طریق شعب بانک با استفاده از سامانه ساتنا وجه انتقال دهند هیچ گونه محدودیتی برای انتقال وجه ندارد.
  • اما با استفاده از اینترنت بانک انتقال وجه با استفاده از رمز ثابت صد میلیون تومان است.
  • اگر از دستگاه رمز ساز یا توکن استفاده کنند، این مبلغ به ۲۰۰ میلیون تومان می رسد.

تاریخچه بانک

بانک ملی ایران بعد از بانک سپه دومین بانک بزرگ ایرانی است که در سال ۱۳۰۷ رسماً در پایتخت ایران کار خود را آغاز کرد. نخستین مدیرعامل این بانک فردی آلمانی به نام کورت لیندن بلات بود و در سال های ابتدایی در دو شهر تهران و بندر بوشهر شعبه های دیگری از بانک ملی تأسیس شدند. در سال ۱۳۱۴ سرمایه کلی بانک ملی به ۳۰ میلیون تومان رسید، اما پس از اهدای جواهرات سلطنتی توسط رضا شاه پهلوی به بانک ملی، سرمایه این بانک افزایش پیدا کرد و به تدریج با کسب موفقیت های بیشتر و انحصار چاپ اسکناس در کشور به عنوان بزرگترین شرکت ایرانی معرفی شد.

در سال ۱۳۹۵ درآمد بانک ملی ۶۵۷/۳۶۴ میلیارد ریال برآورد شد که باعث شد این بانک در جهان اسلام و خاورمیانه به عنوان بزرگترین بانک مطرح شود. با توجه به پیشینه پربار بانک ملی بسیاری از مردم ایران در این بانک افتتاح حساب نموده اند و از خدمات این بانک استفاده می کنند. شماره شبا نیز یکی از خدمات جدید بانک ملی است که توسط شعب مختلف به مشتریان بانک ملی ارائه می شود.

تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانک ملی

به خاطر اینکه انتقال وجه در بانک های ایران با استفاده از روش کارت به کارت محدودیت مبلغ دارد، بیشتر کاربران برای جابجایی مبالغ بالاتر از شماره شبا استفاده می کنند. این شماره که به عنوان یک شناسه بانکی شناخته می‌شود، در واقع پروتکلی برای پرداخت محسوب نمی شود و تنها به منظور تسهیل انتقال وجه تعریف و تبیین شده است.

سقف انتقال وجه با استفاده از آن 20 میلیون تومان در یک شبانه روز است. تبدیل شماره حساب بانکی به شماره شبا بانک ملی یکی از روش هایی است که در صورت نداشتن شماره شبا می توان از آن استفاده کرد.

ساختار شماره شبا بانک ملی

استفاده از شماره شبا در بانک ملی یا شماره شناسایی بانک های ایرانی اولین بار توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۵ اجباری شد.

با توجه به اینکه در گذشته هر یک از بانک ها برای انجام انتقال پول از روش های متفاوتی استفاده می کردند ناهماهنگی هایی برای انتقال پول از بانکی به بانک دیگر وجود داشت که باعث نارضایتی مشتریان شده بود و آن ها را سردرگم می کرد، اما با اجباری شدن استفاده از شماره شبا برای حواله های ارزی این مشکل به راحتی برطرف شد.

ساختار شماره شبا به این صورت است که دو کاراکتر IR که نشان‌دهنده نام جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی است شروع می‌شود و پس از آن ۲۴ رقم دیگر قرار می گیرد. شماره شبا بانک ملی ایران با پیش شماره ۰۱۷ آغاز می شود. این عدد شناسه معرف بانک ملی ایران است که در کنار شماره حساب و ارقام دیگری قرار می گیرد.

به طور کلی فرمول به دست آوردن شماره شبا پیچیده است و توسط سیستم های الکترونیکی انجام می‌شود، اما ذکر این نکته لازم است که شماره شبا هر حساب بانکی با حساب های دیگر متفاوت است و هیچ دو شماره شبا مشابهی وجود ندارد. همین امر هم باعث شده تا نقل و انتقالات مالی با استفاده از شماره شبا دارای سرعت و امنیت فوق العاده ای باشند.

دریافت شماره شبا بانکی از طریق شماره حساب

یکی از روش های ساده برای دریافت شماره شبا، از طریق تبدیل شماره حساب به شماره شبا بانکی است. امروزه بیشتر بانک ها دارای سامانه های خدمات الکترونیک هستند و این امکان را فراهم آوردند تا مشتریان آن ها بتوانند با مراجعه به این سامانه ها از طریق تبدیل شماره حساب شماره شبا بانکی خود را به دست بیاورند.

البته روش‌های دیگری نیز برای تبدیل شماره حساب به شماره شبا وجود دارد و آن هم استفاده از وب سایت های اینترنتی معتبری است که در زمینه استعلام شماره شبا بانکی خدمات بی نظیری را به کاربران بانک‌های ایرانی ارائه می کنند.

مراحل تبدیل شماره حساب به شماره شبا

برای تبدیل شماره حساب به شماره شبا کافی است وارد وب سایت undefined شوید و پس از وارد کردن شماره حساب در مدت زمان کوتاهی شماره شبا بانکی خود را به دست بیاورید. هزینه استعلام شماره شبا از وب سایت undefined بسیار اندک است و کاربران بانک های ایرانی می توانند استفاده از روشی امن و سریع شماره شبای خود را به دست بیاورند.

تبدیل شماره شبا به شماره حساب بانک ملی ممکن است؟

برای تبدیل شماره شبا به شماره حساب بانک ملی بایستی به شعب بانک مراجعه نمایید. تنها از این روش است که می توانید به راحتی اقدام به تبدیل شماره شبا به شماره حساب نمایید. این راه یکی از راحت ترین، سریع ترین و مطمئن ترین روش های شناخته شده در این زمینه است.

دریافت شماره حساب بانک ملی

دریافت شماره شبا بانکی از طریق شماره کارت هم امکان‌پذیر است. به این صورت که کاربران می توانند با استفاده از شماره 16 رقمی کارت، آن را تبدیل به شماره شبا کنند و برای انتقال پول از شماره شبا استفاده کنند. از طریق وب سایت undefined متقاضیان می توانند با وارد کردن شماره کارت به سرعت شماره شبای خود را به دست بیاورند.

روش های دریافت شماره شبا بانک ملی

مشتریان بانک ملی می توانند با استفاده از روش‌های متعددی شماره شبا بانکی خود را استعلام بگیرند. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره می‌کنیم.

دریافت شماره شبا از طریق پیامک

برای دریافت شماره شبا بانک ملی مشتریان این بانک باید به شماره ۲۰۰۰۸۰۱۸ پیامک بفرستند تا شماره شبا را دریافت کنند.

البته ارسال شماره حساب با استفاده از یک الگوی خاص برای دریافت شماره شبا مورد نیاز است. به عنوان مثال افرادی که شماره حساب سیبا بانک ملی دارند باید شماره حساب خود را + یک فاصله و عدد 0 برای این شماره پیامک کنند. تا شماره شبا را استعلام بگیرند.

این الگو برای دریافت شماره شبا و شماره حساب های دیگر مانند شماره حساب تسهیلات متفاوت است. با توجه به اینکه این روش کمی پیچیده است بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از روش های ساده تر مانند مراجعه به وبسایت های اینترنتی استفاده کنند.

دریافت شماره شبا از طریق وب سایت undefined

با مراجعه به وب سایت های اینترنتی معتبر امکان تبدیل شماره حساب و شماره کارت به شماره شبا برای مشتریان وجود دارد. این کار هم امنیت بالایی دارد و هم نسبت به روش های دیگر دریافت شماره شبا سریع تر است.

دریافت شماره شبا از طریق تلفن گویا

برای دریافت شماره شبا بانک ملی، مشتریان این بانک می توانند با شماره صفر ۰۹۶۲۲ تماس بگیرند تا از طریق ارائه شماره حساب، شماره شبای خود را از تلفن گویا بگیرند.

سوالات متداول :

مزایای استفاده از شماره شبا بانک ملی چیست؟

انتقال وجه از طریق شماره شبا سرعت و امنیت بالایی دارد، امکان برداشت غیرمجاز از حساب بانکی، وجود ندارد با داشتن شماره شبا دیگر نیازی به کد شعبه، نوع حساب و سایر اطلاعات ندارید.

سقف انتقال وجه با استفاده از شماره شبا چقدر است؟

با استفاده از شماره شبا می توانید بیشتر از سقف کارت به کارت واریز وجه داشته باشید.

آیا امکان دریافت شماره شبا با شماره کارت بانک ملی وجود دارد؟

بله از طریق وب سایت undefined می توانید شماره 16 رقمی کارت را به شماره شبا تبدیل نمایید.

شماره شبا چند رقمی است؟

شماره شبا از 24 رقم و دو کاراکتر IR که نشان‌دهنده نام جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی است، تشکیل می‌شود.