بازگشتبازگشت
لوگو سایت undefined
کاربرورود و عضویت
بانک قوامین

دریافت شماره شبا بانک قوامین

با تبدیل شماره کارت به شبا، شما به صورت رایگان شماره حساب خود را نیز دریافت می کنید

دریافت شماره شبا بانک قوامین

با پیشرفت بانکداری الکترونیکی در سال‌های اخیر خدمات بانکی نیز گسترش پیدا کرده است. این روزها بیشتر مردم برای انجام تراکنش های مالی به دنبال روش های سریع و راحت تر می گردند. روش های گوناگونی برای انتقال وجه وجود دارد که هر یک ویژگی های متفاوتی دارند.

برخی از این روش ها دارای محدودیت هستند، اما برخی دیگر به خاطر مزایای بیشماری که دارند توسط بیشتر افراد جامعه مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این روش های پرکاربرد برای انتقال وجه استفاده از شماره شبا است.

تمام بانک های ایرانی از سال ۱۳۸۵ برای شماره حساب های موجود در هر بانک، یک شماره شبا به صورت یکتا تعیین کرده‌اند. بانک قوامین که این روزها در بانک سپه ادغام شده است، برای هر حساب یک شماره شبا تعریف کرده تا مشتریان بتوانند با استفاده از آن انتقال حواله های ارزی خود را در کمترین زمان ممکن انجام دهند. برای دریافت شماره شبا قوامین روش های متعددی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

نحوه دریافت شماره شبا جدید بانک قوامین

روش های دریافت شماره شبا بانک قوامین متعدد هستند و مشتریان این بانک می توانند در صورت نیاز به شماره شبا با استفاده از یکی از روش های زیر شماره شبا را استعلام بگیرند.

مراجعه حضوری به شعب بانک

تمام بانک‌های ایرانی این امکان را فراهم آورده‌اند تا مشتریان بتوانند با مراجعه حضوری اطلاعات حساب خود را به دست بیاورند. شماره شبا نیز برای هر نفر به صورت جداگانه قابل محاسبه است.

مراجعه به عابر بانک

در برخی از بانک‌های کشور امکان استعلام شماره شبا از طریق مراجعه به عابر بانک همان کارت امکان پذیر است؛ یعنی اگر بخواهید شماره شبا بانک قوامین را استعلام بگیرید حتماً باید به عابر بانک قوامین مراجعه کنید.

استفاده از اینترنت بانک

با استفاده از اینترنت بانک و موبایل بانک نیز امکان استعلام شماره شبا وجود دارد که به صبر و حوصله بسیاری نیاز دارد.

کارایی شماره شبا بانک قوامین

شماره شبا در سامانه های مربوط به تسویه حساب به خصوص برای کسب و کارهای مختلف کاربرد دارد. کاربرد شماره شبا برای دریافت سود سهام عدالت نیز یکی از دلایل دریافت این شناسه بانکی است. هنگامی که صحبت از انتقال وجه در مبالغ بالا می شود، اولین راهکاری که به ذهن همه می رسد انتقال وجه با استفاده از شماره شبا است.

بسیاری از بانک ها در سال های اخیر به خاطر افزایش استفاده از شبا آن را روی کارت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بانکی درج می‌کنند تا مشتریان راحت‌تر بتوانند به شماره شبا دسترسی داشته باشند. ولی هنوز بعضی از بانک ها هستند که این کار را انجام نمی دهند و مشتریان بانک برای به دست آوردن شماره شبا یا باید به دفترچه حساب خود مراجعه کنند یا از طریق وب سایت های اینترنتی این شماره را به دست بیاورند.

آیا می توان از شماره شبا به جای شماره حساب استفاده کرد؟

در بخش پیش موارد زیادی را به عنوان کاربردهای شماره شبا برشمردیم. درست است که شماره شبا برای انتقال وجه بین بانکی به کار می آید، اما نمی تواند جای شماره حساب را بگیرد. اگر شما قصد انتقال وجه داخل بانکی را داشته باشید، نمی توانید از شماره شبا استفاده کنید. این شماره حساب شما است که در این مواقع به کار می آید، اما به هر حال ممکن است روزی برای انتقال وجه در مبالغ بالا به شماره شبا احتیاج پیدا کنید؛ بنابراین باید برای هر کدام از حساب های بانکی خود در بانک قوامین، شماره شبای آن را دریافت کنید.

مزایای شماره شبا

در سال های اخیر که استفاده از شماره شبا متداول شده است، کمتر پیش می‌آید که کسی به اشتباه پولی را به حساب فرد دیگری واریز کند. چرا که شماره شبا احتمال چنین اتفاق هایی را به صفر می رساند. این شماره به راحتی می‌تواند خطاهای انسانی مانند وارد کردن اشتباه شماره شبا یا خطا های سیستمی که ممکن است توسط متصدیان بانک انجام شود را کاهش دهد.

  • شماره شبا یک شناسه استاندارد سازی شده است که به صورت یکپارچه در سیستم بانکی مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین در صورت بروز هرگونه اشتباه، پیام خطا در سیستم ارسال می شود تا کنترل محتوای شبا به درستی انجام شود و داده های وارد شده بررسی شود. در نهایت تنها هنگام وارد کردن شماره شبای صحیح است که وجه مورد نظر به حساب فرد دیگری انتقال پیدا می کند.
  • از دیگر مزایای شماره شبا می‌توان به افزایش سقف انتقال وجه اشاره کرد. بسیاری از مشتریان بانک های ایرانی از سامانه های ساتنا و پایا برای انتقال وجه در مبلغ بالا استفاده می‌کنند. درست است که هر یک از این سامانه ها محدودیت هایی در استفاده از شماره شبا دارند، اما در نهایت می توان با استفاده از شماره سامانه پایا تا ۶۰ میلیون تومان و با استفاده از سامانه ساتنا تا ۲۰۰ میلیون تومان را از طریق همراه بانک و به صورت اینترنتی انتقال داد.
  • عدم نیاز به اطلاعات حساب برای انتقال وجه، یکی دیگر از مزایای کاربرد شماره شبا است. این شماره تمام اطلاعات هر حساب را دارد، بنابراین دیگر نیازی نیست که مانند گذشته از فردی که قصد دارید به حساب او پول واریز کنید، شماره حساب، کد شعبه یا نام شعبه را بگیرید.

محدودیت های استفاده از شماره شبا در داخل و خارج کشور

محدودیت های استفاده از شماره شبا در داخل کشور موجب نمی شوند که کارایی این شماره پایین بیاید. این محدودیت ها فقط مربوط به سقف انتقال وجه هستند. کاربران می‌توانند در تمام بانک های ایران از این شماره استفاده کنند.

شماره شبا به منظور یکسان سازی تمام حساب های بانکی به صورت بین المللی طراحی شده و هدف از ساخت آن آسان کردن تبادلات بین بانکی است. به همین خاطر بسیاری از افراد از این شماره علاوه بر بانک های کشور در خارج از کشور نیز استفاده می کنند.

البته در سال های اخیر که تحریم‌ها علیه بانک های ایران زیاد شده، کمتر پیش می‌آید که فردی بتواند با شماره شبا در سطح بین المللی مبادلات بانکی انجام بدهد، ولی در داخل کشور همچنان با استفاده از سامانه های ساتنا و پایا از این شماره استفاده می شود.

چه محدودیتی برای استفاده از شماره شبا در داخل کشور وجود دارد؟

با تو با توجه به اینکه برای انتقال وجه از دو سامانه ساتنا و پایا استفاده می شود به محدودیت های هر کدام از این سامانه ها از نظر مبلغ قابل انتقال اشاره می کنیم.

  • سامانه پایا برای انجام مبادلات بین بانکی در تعداد بالا به کار می رود. این سامانه الکترونیکی بیشتر برای پرداخت حقوق، پرداخت قسط و پرداخت سود سهام قابل استفاده است. چهار بار در روز می توان از این سامانه استفاده کرد و تا مبلغ ۶۰ میلیون تومان را جابجا کرد. البته اگر فردی بخواهد با استفاده از این سامانه در داخل شعب بانک پول به حساب فرد دیگری واریز کند تا ۱۰۰ میلیون تومان را می تواند انتقال دهد.
  • سامانه ساتنا برای واریز حواله های فوری و پرداخت های کلان استفاده می شود. این سامانه به راحتی توانسته جای چک های مسافرتی و چک های بین بانکی رمزدار را بگیرد. مزیت این سامانه نسبت به پایا این است که هیچ محدودیتی برای انتقال وجه در داخل شعب بانک ندارد. هر فرد به صورت اینترنتی می تواند مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان را با استفاده از دستگاه رمز ساز انتقال دهد.

تاریخچه بانک

بانک قوامین یکی از شرکت های خدمات مالی و بانکداری ایرانی بود که در سال ۱۳۹۱ با حمایت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد و در اسفند سال ۹۷ به موجب اطلاعیه بانک مرکزی ایران در بانک سپه ادغام شد. در ابتدا بانک قوامین به عنوان صندوق قرض‌الحسنه در سال ۱۳۷۹ تأسیس شد و تنها یک صندوق قرض‌الحسنه به شمار می‌رفت که دارای ۳۶ شعبه مختلف در تهران و استان های دیگر بود.

در حال حاضر این بانک نیز مانند سایر بانک‌هایی که در بانک سپه ادغام شده‌اند فعالیت خود را ادامه می دهد، اما مشتریان بانک قوامین همچنان می توانند از روش های انتقال مالی امن و سریع بانک قوامین مانند شماره شبا استفاده کنند و محدودیت های انتقال وجه با استفاده از روش های قدیمی‌تر را نداشته باشند. در ادامه بیشتر درباره نحوه ساخت شناسه شبا، روش های محاسبه آن و مزایای شماره شبا صحبت می کنیم.

ساختار شماره شبا بانک قوامین

از گذشته تاکنون تمام بانک‌های ایرانی برای اینکه حساب های مشتریان به صورت جداگانه دارای مشخصات منحصر به فردی باشند برای آن ها شماره حساب یکتا در نظر گرفته‌اند، اما با توجه به اینکه هر بانک از یک شیوه برای ایجاد شماره حساب استفاده می‌کرد برای انجام انتقال وجه بین بانکی مشتریان دچار مشکل می‌شدند.

به همین خاطر شماره شبا یا شناسه بانکی هر فرد توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعریف و تبیین شد تا این مشکلات برطرف شود. شناسه شبا بانک قوامین همان فرمت یکپارچه است که برای انجام نقل و انتقال‌های مالی بین بانکی و بین‌المللی استفاده می شود. در واقع شماره شبا یک شماره استاندارد و یکتا است که دارای ۲۶ کاراکتر است.

این شماره در کشور ما با دو حرف IR شروع می شود که حروف اختصاری نام کشورمان است. بعد از آن ۲۴ رقم قرار می گیرند که شامل شماره هر حساب و کد بانکی است که در هر بانک به صورت خاصی محاسبه می شود.

شماره شبا بانک قوامین با شماره کارت

یکی از روش های ساده استعلام شماره شبا بانک قوامین تبدیل شماره کارت به شماره شبا بانک قوامین است. شما می توانید با مراجعه به وب‌سایت undefined شماره کارت خود را وارد کنید و در مدت زمان کوتاهی با پرداخت هزینه های بسیار اندک شماره شبا خود را استعلام بگیرید.

نکته: هنگام وارد کردن شماره حساب دقت کنید تا شماره درست را وارد کنید. در غیر این صورت موفق به دریافت شماره شبا نمی شوید.

محاسبه شماره شبا قوامین از حساب

محاسبه شماره شبا بانک قوامین با شماره حساب نیز امکان پذیر است. در وب‌سایت undefined بدون عضویت در وب‌سایت نیز می توانید شماره حساب خود را وارد کنید و پس از پرداخت مبلغی بسیار کم شماره شبا را استعلام بگیرید.

نحوه دریافت شماره شبا بانک قوامین

نحوه دریافت شماره شبا بانک قوامین در وب‌سایت undefined شامل مراحل زیر می شود.

در وب‌سایت undefined امکان تبدیل شماره کارت به شماره حساب و همچنین تبدیل شماره حساب به شماره کارت هم وجود دارد. مشتریانی که اطلاعات حساب خود را در اختیار ندارند، می توانند از طریق وارد کردن شماره کارت شماره حساب خود را دریافت کنند و یا برعکس.

  • ورود به وب‌سایت undefined
  • انتخاب گزینه مورد نظر برای تبدیل شماره حساب به شبا یا تبدیل شماره کارت به شبا
  • وارد کردن شماره حساب یا شماره کارت
  • کلیک کردن روی دکمه دریافت شماره شبا و پرداخت هزینه

سوالات متداول :

هزینه انجام تراکنش در وب‌سایت undefined چقدر است؟

هزینه انجام هر تراکنش ۱۲۵۰ تومان است.

مزایای استفاده از شماره شبا چیست؟

انتقال وجه تا سقف ۵۰ میلیون تومان، انتقال سریع و امن وجه بدون خطا

آیا شماره شبا برای هر حساب متفاوت است؟

بله هر حساب دارای یک شماره شبا استاندارد و منحصر به فرد برای خودش است.

آیا امکان تبدیل شماره کارت به شماره حساب وجود دارد؟

بله در وب‌سایت undefined شما می توانید شماره کارت به شماره حساب و یا بالعکس را تبدیل نمایید.